Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Su arıtma cihazları evlerde yaygın olarak kullanılan bir cihazdır. Bu cihazın seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Kullanıcı su arıtma cihazı alırken bu özellikleri dikkate alırsa, aldığı cihazın kullanım ömrü ve kullanıcı beklentisini karşılama oranı oldukça artacaktır.

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Su Arıtma Cihazı Kalitesi

Makine kalitesi bu noktada oldukça önemli bir konudur. Her cihazda olduğu gibi bu cihazda da alınmadan önce makinanın yapısının kaliteli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tasarım bu noktada en önemli husustur diyebiliriz. Cihazın tasarımı ve işlevi birbiriyle oldukça ilintilidir. Bu hususlara dikkat etmemek kullanıcının sık sık arıza yaşamasına ve arıtacağı suyun kalitesini düşürmesine sebep olabilir. Suyun kalitesinin düşmesi cihazın işleviyle tamamıyla ters düşen ve hiçbir kullanıcı tarafından istenmeyecek bir durumdur. Bu sebeple alınmadan önce kalite ve tasarımının kontrolü yapılmalıdır. En önemli faktörlerden bir diğeri ise garanti belgesidir. Cihazın bu belgeye sahip olması gerekir. Aksi halde yaşanan aksilikler cihaz alınan yer tarafından çözülemez.

Bakımı ve Filtre Değişimi

Bir cihaz alınırken bakım ve servis akla ilk gelen faktör olmayacaktır; fakat unutmamak gerekir ki aldığınız cihazın ömrü sonsuz değildir ve gerekli zamanlarda bakım yapılması gerekir. Bu bağlamda servislerin fazla olması kullanıcı için iyi olacaktır. Özellikle konum olarak servis noktalarının yakınlığı ve sayıca fazla olması da su arıtma cihazı için pozitif bir özelliktir.

Filtreler su arıtma cihazında oldukça önemli bir yere sahiptir. Filtrenin işlevini yitirmesi diğer tarafa su akıtması ve sızdırması anlamına gelecektir. Bu da üretici ve tüketicinin istemediği bir durumdur. Değişimlerin rahatça yapılabileceği su arıtma cihazı seçmek önemlidir.

Su Arıtma Cihazı Özellikleri

Fiyat

Fiyat ve kalite oranının orantılı olduğu bir makine tercih edilmelidir. Pahalı makine demek kaliteli makine demek değildir, bu unutulmamalıdır. Fakat bu sebeple de ucuz makine tercih edilmemelidir. Ucuz fiyatlı su arıtma cihazı malzemeleri de daha düşük maliyetli seçildiği için uzun ömürlü olmaz ve filtreleme işini gereğince yerine getiremez. Bu sebeple fiyat kalite oranı dikkate alınıp satın alım işlemi yapılmalıdır.

İSO Kalite Belgeleri

Tüm cihazlar bu belgeye sahip değildir. Bu belgeye sahip olan cihazların daha güvenilir olduğu söylenebilir. Bu sebeple evinize ya da iş yerinize su arıtma cihazı alırken İSO kalite belgesinin olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Cihaz sahipleri bu belge sayesinde cihazın güvenilirliğini belgelemiş ve gözle görülür biçimde müşterilerine kanıtlamış olurlar.

Su Arıtma Cihazı Kalite Belgeleri

Ph Değeri

Su arıtma cihazınızın arıtma işleminden sonra elde ettiği suyun Ph değeri oldukça önemlidir. Bu değerin standartlara uygun olup olmadığı alınmadan önce sorulmalıdır. Ph değeri öğrenildikten sonra alınacak cihazın bu ph değerine uygun su arıtıp arıtmadığı da teyit edilmelidir. Kalitesiz su arıtma cihazları bakterileri yok ederken mineralleri de yok edecektir. Bu sebeple gerekli hususlara dikkat edilerek su arıtma cihazı seçilmelidir.

Satış Sonrası Destek

Pek çok cihazda ve makinede önemli bir nokta da satış sonrası alabileceğiniz teknik destektir. Ürünün satın alındığı firmanın satış sonrasında da sizlere destek sağlaması önemli bir husustur. Su en çok tüketilen ve insanın en çok ihtiyacının olduğu maddelerden bir tanesidir. İnsan sağlığı için bu kadar önem taşıyan bir ihtiyaca dair kullanılan cihazların da kontrollerinin sağlanması gerekir. Aynı zamanda bir su arıtma cihazının 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekir. Bu sebeple kontrollerinizi gerçekleştirebilecek bir firmadan bu alışverişi yapmanız sizin için oldukça önemli olacaktır. Unutmayın ki birçok firmanın satış sonrası desteği bulunmamaktadır. Böyle bir ihtimalle karşı karşıya kalmamak için satın alma işleminden önce bütün araştırmalarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bilgiler